Genel Sağlık

Corona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Corona virüsü; akut soğuk algınlığı olarak bilinen SARS ve Ortadoğu solunum sendromu olarak bilinen MERS gibi ciddiye alınması gereken hastalıkların neden olduğu bir durumdur.

Soğuk algınlığı virüslerinin misk kedilerinden bulaştığı düşünülmekte ve aynı zamanda solunum sendromu rahatsızlıklarının ise bir tür deve yoluyla insanlara geçtiği düşünülmektedir.

Wuhan coronavirüs olarak da adlandırılan bu ciddi hastalık; enfekte olan insanlar aracılığıyla, havadaki sıvı damlaları yoluyla bulaştığı görülmüştür.

Coronavirüs ailesinde;

 • Alphacoronavirüs
 • Betacoronavirüs
 • Gammacoronavirüs
 • Deltacoronavirüs türü bulunmaktadır.

Alphacoronavirüs ve Betacoronavirüs; yarasalardan, domuzlardan, kedi ve insanlardan memelilere bulaşmaktadır. Gammacoronavirüs genel olarak kümes hayvanlarından bulaşırken, Deltacoronavirüs kuşlar ve memelilerden bulaşmaktadır.

Coronavirüs Hangi Belirtileri Gösterir?

Coronavirüs belirtileri, bulaştığı çeşide göre değişkenlik göstermektedir. Kuluçka devresinin kesin olarak belirlenemediği bu hastalık, ortalama 10 – 14 gün arasında kuluçka devresinin olduğu söylenmektedir.

Coronavirüs;

 • Ateş ve öksürük
 • Nefes darlığı
 • Nefes almada zorlanma
 • Pnömoni
 • Ciddi akut solunum yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği

Bazı coronavirüs vakalarında ölüm olabilmektedir.

Wuhan Coronavirüs Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Wuhan coronavirüs; zatürreye neden olabilir. Ciddi soğuk algınlığı, ateş ve nefes almada zorlanma görülen ilk rahatsızlıklardır. Daha ağır geçirilebilecek wuhan coronavirüsün ağır vakalarında ise organ yetmezliği ile karşı karşıya gelinebilmektedir.

Soğuk algınlığı belirtilerinde, normal soğuk algınlığı antiviral ilaç tedavi yöntemleri, bu virüs cinsinde işe yaramamaktadır. Hastaneye başvurulduğunda; hayati organlar için sıvı desteği alınmalıdır.

Bu hastalık sürecinde iyileşme durumu ise, kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.

Coronvirüs Nasıl Yayılmaktadır?

Coronavirüs yayılma sistemi; grip hastalığında olduğu gibi solunum hastalıklarıyla insandan insana geçebilir. Tükürük, mukus gibi vücut sıvılarından çıkan damlacıklar, hapşırık, öksürme yoluyla havaya dağılarak insanlara bulaşabilmektedir.

Coronavirüse karşı Bağışıklık Kazanılabilir mi?

Coronavirüs çağımızın en yeni çıkan türlerinden biridir. Bu konuda şu an insanlar için herhangi bir bağışıklık yoktur. Zamanla doğal şekilde gelişebilecek bir bağışıklık için biraz zamana ihtiyaç vardır.

Yaşlı insanların, hastalığı olan kişilerin, bağışıklık sistemleri daha düşük olduğu için, bu virüse karşı çok daha zayıf oldukları bilinmektedir. Bu yüzden özellikle soğuk algınlığı olanlar, yaşlılar bu virüse karşı kendilerini koruyacak önlemleri en kısa zamanda almalıdırlar.

Normal Grip Virüsü ile Coronavirüsü Arasında Fark Var mıdır?

Çağımızın en yeni virüslerinden olan wuhan virüsü ( coronavirüs ), tehlikeli olup olmadığı konusunda henüz kesin bir şeyler olmamakla beraber, çok ağır vakalarında ölüm riskinin yüksek olduğu da bilinmektedir.

Normal grip ile coronavirüs arasında önemli bir fark vardır. Coronavirüs için henüz bir aşı geliştirilmemiş olmasıdır. Bu durum ise normal grip virüsü ile coronavirüs arasındaki en temel farklılıktır.

Çin’de yayılmaya başlayan bu virüs için henüz panik yapmaya gerek olmadığı yönünde birleşilse de bu virüs için en çok yaşlılar daha çok risk altında gözükmektedir.

Her Öksürük Bir Coronavirüs Tehdidi midir?

Coronavirüs, Çin’de kendini gösteren bir virüstür. Eğer Çin’e gitmediyseniz ya da Çinli biriyle temasa geçmediyseniz, sadece bir kuru öksürük için ya da soğuk algınlığı için doktora gitmenize gerek yoktur.

Ancak öksürüğün ayında ateş, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi başka semptomlarınız da varsa, acil olarak doktora görünmenizde yarar vardır.

Coronavirüs için Yüz Maskeleri İşe Yarar mı?

Coronavirüs ya da diğer ismiyle Wuhan virüsü için bazı korunma yolları bulunmaktadır. Uzmanların uyarısına göre;

 • Eller sabunla iyice yıkanmalı
 • Öksürme ve hapşırma sırasında ağız kapatılmalı
 • Coronavirüs belirtileri varsa muhakkak doktora başvurulmalı
 • Özellikle sokak hayvanlarıyla temasta dikkatli olunmalıdır

Coronavirüs için yüz maskeleri her ne kadar popüler olsa da çok fazla koruma altında olunmamaktadır. Özellikle geçirgen malzemelerden üretilen, gevşek olan yüz maskeleri, havadaki damlacıkları geçirme riski bulunmaktadır.

Yüz maskeleri kullanılacaksa bile, en kalitelisi alınmalı ve sağlık açısından bunun maliyetinden kaçınılmamalıdır.

Coronavirüs için yapılması gereken şey, uzmanların belirlediği kriterleri yerine getirmek, özellikle Çin’e şu an için seyahatleri ertelemek ve belirtilerinin görüldüğü zaman doktora başvurmaktır.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: